تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی میانه و جهاد دانشگاهی تبریز منعقد شد

خبرگزاری آنا: صبح روز یکشنبه 11 دی ماه، تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه و جهاد دانشگاهی تبریز در راستای بهره مندی مستمر از توانمندی های طرفین ...
صدای میانه
۱۲ دی ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۱۰

خبرگزاری آنا: صبح روز یکشنبه 11 دی ماه، تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه و جهاد دانشگاهی تبریز در راستای بهره مندی مستمر از توانمندی‌های طرفین و همکاری‌های علمی پژوهشی و آموزشی منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی واحد میانه، ناصر محبعلی پور، هدف دانشگاه آزاد اسلامی را ورود به عمل و تحقق منویات مقام معظم رهبری، تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین عنوان کرد و گفت: ‌این واحد دانشگاهی با ورود و توجه ویژه به رشته‌های مهارتی و کارآفرینی و راه اندازی دانشکده مهارت و کارآفرینی به سمت و سوی دانشگاهی مسئله محور، کارآفرین  و مهارت افزایی دانشجویان در جهت کارآفرینی حرکت می‌کند.

وی دلیل اصلی انعقاد این این تفاهم نامه را توسعه همکاری جهاد دانشگاهیو دانشگاه آزاد اسلامی میانه در زمینه‌های آموزشی، فرهنگی، پژوهشی و فناوری عنوان کرد و گفت: مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی میانه با عقد تفاهم نامه با جهاد دانشگاهی تبریز، دوره‌های آموزشی کوتاه مدت و بلند مدت و نیز گارگاه‌های تخصصی از طریق مرکز TMC این واحد دانشگاهی، در جهت گسترش انواع آموزش‌ها بر اساس تقاضای بازار کار، گنجاندن روحیه کارآفرینی و افزایش توانایی سرمایه انسانی برنامه ریزی و اجرا می‌کند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی میانه، ارتباط مؤثر و مستمر با بخش صنعت ارگان‌ها و نهادهای مختلف صنعتی و تبدیل علم به ثروت را از برنامه‌های اصلی دانشگاه برشمرد و بیان کرد: ارتقاء توانایی‌های فنی و مهارتی دانشجویان از طریق طرح پویش(اشتغال همزمان با تحصیل) که شروع کاری آن از سوی دفتر ارتباط با صنعت و جامعه این واحد دانشگاهی با شرکت‌های مختلف صنعتی شهرستان آغاز شده است از دیگر برنامه‌های علمی دانشگاه آزاد اسلامی میانه می‌باشد.

محبعلی پور اضافه کرد: دانشگاه آزاد اسلامی میانه، آمادگی خود را در راستای همکاری‌های تنگاتنگ و مستمر با رویکرد علمی، آموزشی و پژوهشی، بهره گیری از ظرفیت و پتانسیل‌های طرفین در عرصه‌های مختلف علمی، آموزشی، پژوهشی و اجرایی با جهاد دانشگاهی تبریز اعلام می‌دارد.

رئیس جهاد دانشگاهی تبریز: مأموریت اصلی ما، ارتباط با دانشگاه هاست

دکتر علی اصغر فاتحی فر با بیان اینکه جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد اسلامی، هر دو مولود انقلاب هستند گفت: بعد از انقلاب اسلامی این دو در یک نقطه اشتراک تاسیس شدند و در سال 59 که حضرت امام راحل(ره) فرمان تشکیل جهاد دانشگاهی را داده، دانشجویان دانشگا‌های سراسر کشور تصمیم گرفتند جهاد دانشگاهی را ایجاد کنند.

وی افزود: دانشجویان دانشگاه‌های تبریز نیز همسو و هم صدا با دیگر دانشجویان کشور، جهاد دانشگاهی استان آذربایجان شرقی(تبریز) را تشکیل داده و در راستای حوزه‌های فرهنگی و پژوهشی گام‌های مؤثری برداشتند.

فاتحی فر، سمت و سوی جهاد دانشگاهی سراسر کشور در اوایل انقلاب به سوی اسلامی شدن عنوان کرد و ادامه داد: یکی از دانشکده‌های جهاد دانشگاهی تبریز، با بمباران هوایی دشمن بعثی در 27 دی ماه سال 1365 با 22 شهید و هشت جانباز مورد حمله هوایی قرار گرفت و هم اکنون، آن دانشکده به عنوان نمایشگاه و یادبود آن عزیزان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این مسئول خاطر نشان کرد: جهاد دانشگاهی تبریز، در حوزه‌های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی فعالیت می‌کند و  ما با ایجاد پژوهشکده ای در چهار گروه جامعه شناسی، توسعه مدیریت، برنامه ریزی شهری و GIS با عقد قرارداد با ارگان‌های مختلف و ارائه طرح‌های تحقیقاتی که اعضای هیأت علمی آن پژوهشکده  در این امر فعالیت گسترده ای انجام می‌دهند.

او با اشاره به فعالیت دیگر معاونت و حوزه‌های مختلف جهاد دانشگاهی تبریز بیان کرد: مأموریت اصلی ما، ارتباط مؤثر با دانشگاه هاست و تبدیل علم به محصول است. انعقاد تفاهم نامه موجب ارتقاء جهاد دانشگاهی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه خواهد بود.

فاتحی فر در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: ما در حوزه‌های مختلف علمی، موجب پیشرفت در آبادانی کشور شده ایم و با برگزاری دوره‌های مختلف آموزشی، محوریت اشتغال(اشتغال محور) را سرلوحه برنامه کاری خود قرار داده ایم.

در این تقاهم نامه می‌توان به برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی در زمینه پزشکی و پیراپزشکی، مشارکت طرفین جهت توسعه فعالیت‌های فرهنگی، آموزشی و پژوهشی از طریق ایجاد دفتر جهاد دانشگاهی در دانشگاه، طراحی و اجرای دوره‌های آموزشی، سمینارها و کارگاه‌های تخصصی در دانشگاه، برگزاری آزمون پایان دوره و صدور گواهینامه برای شرکت کنندگان، معرفی استادان و مدرسان دوره‌های آموزشی به جهاد دانشگاهی و دیگر تعهدات مشترک و طرح‌های تحقیقاتی در حوزه‌های مختلف اشاره کرد.

در حاشیه این جلسه مسئولان جهاد دانشگاهی تبریز از امکانات و پتانسیل‌های آموزشی، کارگاهی، آزمایشگاهی و قسمت‌های مختلف دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه بازدید کردند.