اهمیت و چالش های صنعت تجهیزات پزشکی

اهمیت و چالش های صنعت تجهیزات پزشکی  امروزه مقوله بهداشت و درمان از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر کیفیت زندگی بشر به حساب می آید که با نگاهی به تاریخ انسان ...
صدای میانه
۰۲ آذر ۱۴۰۱ ساعت ۱۱:۴۰

اهمیت و چالش‌های صنعت تجهیزات پزشکی

امروزه مقوله بهداشت و درمان از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر کیفیت زندگی بشر به حساب می‌آید که با نگاهی به تاریخ انسان از دوره غارنشینی تا کنون، تاثیر مستقیم آن در مهمترین دغدغه بشر که همانا حفظ بقا است بر کسی پوشیده نیست.

پیشرفت دانش پزشکی و رشد چشمگیر تکنولوژی و فناوری‌های مرتبط با آن در قرن اخیر سرعتی غیر قابل مقایسه با سده‌های پیشین داشته که این مهم منجر به سهل العلاج شدن بیماری هایی گردیده که روزی تهدید کننده حیات گونه بشر بوده است.

جدا از پیشرفت روزافزون علم پزشکی، گسترش دانش در دیگر حوزه‌ها که کمک شایانی به ابداع و اختراع تجهیزات مرتبط با این رشته داشته است را نمیتوان نادیده گرفت، حال آنکه اهمیت به روز بودن تجهیزات پزشکی نیز کم از دانش آن نیست.

به رغم رقابت قابل توجه در دنیا بر سر بهره مندی از مراکز درمانی مجهز و کارآمد، در کشور هایی نظیر کشور عزیزمان علیرغم وجود پزشکان، جراحان و کادر درمانی حاذق،متغیر‌های متعددی بر این بازار تاثیر گذار هستند که تاثیر مستقیم آن بر بیمار و فرایند درمان انکار ناپذیر است.

این متغیر‌ها خاستگاه‌های مختلفی همچون خاستگاه‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و ... دارند که برخی از آنها نقش پر رنگ تری را در این زمینه ایفا میکنند. به طور مثال در بعد فرهنگی، با توجه به حضور طب سنتی در سپهر علم و تاریخ طبابت مردم این سرزمین بخشی از جامعه تا مرحله حاد شدن یک بیماری، درمان علمی را جز خطوط اول درمانی مورد توجه قرار نمیدهند، لذا عدم مراجعه برای ارزیابی دوره‌ای سلامت و یا طی مراحل ابتدایی درمان، موجب رونق نگرفتن بازار تجهیزات حوزه مربوطه و در نتیجه عدم تمایل به سرمایه گذاری بخش خصوصی یا دولتی و نهایتا به روز نبودن متد‌های درمانی در ان زمینه میگردد.

از دیگر عوامل موثر بر بازار تجهیزات حوزه درمان و سلامت، سیاست‌های داخلی و خارجی دولت هاست، که به دلیل نوسانات سیاسی دهه اخیر، بازار این تجهیزات به کرات شاهد تاثیرات و آسیب‌های عدیده ای بوده است. همچنین علیرغم ادعای سیاست مداران خارجی مبنی بر عدم تحریم دارو و تجهیزات پزشکی، این حوزه در ایران به طور غیر مستقیم دستخوش تحریم‌های ظالمانه تحمیلی بوده است. بعضا شرکت هایی که عمده بازار هدفشان آمریکا و اروپا هستند برای حفظ منافع و بازار خود در ان کشورها از همکاری با شرکت‌ها و مراکز ایرانی امتناع ورزیده که این امر در برخی موارد باتوجه به استراتژیک بودن کالای مورد تعامل، به طور جدی بازار تجهیزات پزشکی کشور را متاثر کرده است، حال آنکه در برخی موارد که اقدامی جهت راه اندازی خط تولید کالایی صورت میگرفته، مجددا به دلیل نیاز به مواد اولیه وارداتی و یا انتقال تکنولوژی تولید از مشکلات صدرالذکر مصون نبوده ایم.

ناگفته نماند که در برخی موارد پس از گذشت از سد‌های کمپانی‌های خارجی، چالش‌های اصلی جهت اخذ مجوز واردات مانع امکان ثبت کالا و واردات آن گردیده است.

اما به زعم نگارنده مساله اصلی صنعت تجهیزات پزشکی کشور گردش مالی کند آن میباشد. به عنوان مثال با توجه به عدم امکان استفاده از تراکنش و تعاملات مرسوم مالی بین المللی برای کشورمان تنها راه خرید محصول از اغلب کمپانی‌های خارجی، خرید به صورت نقدی میباشد، در بهترین حالت اخذ کد تخصیص ارز و فرآیند ثبت سفارش، از تاریخ ثبت تا ورود کالا به انبار 3ماه زمان خواهد برد. همچنین با در نظر گرفتن شرایط مطلوب (بطوریکه به محض صدور قبض انبار ،کالا ظرف مدت یک هفته به فروش برسد)، از زمان تحویل تا تسویه مالی به صورت میانگین 9 ماه زمان در مراکز دولتی نیاز خواهد بود، لازم به ذکر است در مورد مراکز خصوصی نیز به دلیل اینکه منبع عمده درآمد این مراکز از محل بیمه‌ها خواهد بود تفاوت محسوسی در موعد زمان پرداخت حاصل نمیگردد.

بنابر این گردش مالی یک قلم کالا به طور میانگین 12 ماه زمان نیاز دارد، که عملا با در نظر گرفتن نوسانات ارزی و اقتصادی در بازه زمانی یکساله، سود حاصله از کالا مستهلک گردیده، حال آنکه هزینه‌های جاری اداره یک کسب و کار مانند نیروی انسانی، مالیات، اجاره و ... به صورت نقدی در همین بازه زمانی یکساله پرداخت شده است. لذا در کشوری که ظرفیت علمی در بالاترین درجه در مقایسه با کشورهای همتراز وجود دارد (با وجود تحریم‌های اقتصادی و سیاسی ظالمانه کشورهای قدرت طلب، کماکان در صنعت پزشکی از کشورهای قوی این عرصه محسوب میگردیم)، بدلیل عدم بهره مندی از تجهیزات به روز دنیا، جز ایجاد دست انداز در مسیر رشد روز افزون این صنعت،خروجی دیگری نخواهد داشت حال آنکه،بارها در مسیر پر پیچ و خم اقتصاد پر چالش کشور، ثابت کرده ایم که در شرایط دشوار موجبات بالندگی و پیشرفت را رقم زده‌ایم.

لذا تردیدی نخواهد بود که این بار نیز نه تنها تحریم‌های تحمیلی، که چالش‌های اقتصادی را نیز پشت سر خواهیم گذاشت و ماحصل دشواری‌های فعلی رشد و اعتلای تولیدات داخلی میهن عزیزمان خواهد بود