مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی:

استان ها سهم قابل توجهی در تولیدات فرهنگی و هنری کشور دارند

معاونت استانداری و فرمانداری ویژه میانه
۱۱ تیر ۹۹ ساعت ۰۹:۰۰

به نقل از پرتال خبری اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی و به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی میانه، محمد محمدپور در تماس ویدیوکنفرانسی با نشست وزیر و مدیران ارشد ستادی و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که در حضور دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور تشکیل شده بود به نمایندگی از مدیران کل استان‌های سراسر کشور با تشریح قابلیت ها، مسائل و مشکلات حوزه فرهنگ و هنر در استان‌ها گفت: در ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های مختلف به طور جدی با برخی مشکلات ساختاری و کمبود نیروی انسانی مواجه هستیم به طوریکه در برخی شهرستان ها، حتی به تعداد محدود نیز نیروی انسانی وجود ندارد.

وی ادامه داد: بخش فرهنگ و هنر در دنیای امروز، حوزه دانش پایه و حرفه ای محسوب می‌شود اما در کشور ما و در دوره‌های مختلف شاهد نگاه سلیقه ای و غیرتخصصی به این حوزه بوده ایم که سبب ایجاد آسیب‌های فراوان در این بخش شده است.

محمدپور گفت: پیگیری اهداف، سیاست‌ها و برنامه‌های کلان و خرد فرهنگی، اجرای مفاد نقشه مهندسی  فرهنگی کشور و تولی گری توسعه فرهنگی در استان ها، نیازمند وجود یک دستگاه اجرایی مرجع است تا بتواند با هماهنگی دستگاه‌های فرهنگی و گسیل داشتن و انسجام بخشی به نیروها، منابع و بودجه و اعتبارات و امکانات، زمینه ی توسعه ی منطقه ای را در چارچوب سیاست‌های کلی فرهنگی کشور، فراهم نماید.

وی در ادامه با اشاره به گسترش نگاه اقتصادی به حوزه فرهنگ و هنر در جهان گفت: قابلیت‌ها و ظرفیت‌های بالقوه و بالفعل بالنده و زاینده ای را در استان‌ها داریم که می‌تواند این حوزه را به بخش مطمئن در اقتصاد کشور تبدیل کرده و سهم قابل توجهی در تولید، اشتغال و صادرات را به خود اختصاص دهد که این امر نیز نیازمند باورمندی به این بخش در تمام سطوح است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به پایین بودن بودجه فرهنگی در استان‌ها گفت: بخش فرهنگ در استان‌ها برخلاف منویات رهبری و رویکردهای دولت تدبیر و امید، در دوره‌های مختلف در ذیل جداول بودجه و اعتبارات قرار داشته که این موضوع موجب نحیف شدن بدنه فرهنگ و هنر و فربه شدن مشکلات و آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی بوده و از طرف دیگر زمینه ساز عدم امنیت شغلی و فرار استعدادهای برجسته انسانی از این بخش شده است.

وی ادامه داد: توسعه فرهنگی، مستلزم دسترسی آحاد مردم در مناطق مختلف کشور به فضا و امکانات کافی و تولیدات فرهنگی و هنری است. این در حالی است که در مراکز استان ها، شهرستان‌ها و روستاها، با وجود استعدادهای جوشان انسانی کم نظیر و گسترش روز افزون مطالبات مردمی، با کمبود فضای فرهنگی و استهلاک ابنیه موجود مواجه هستیم که اعتبارات قطره چکانی به هیجوجه امکان ایجاد فضای جدید متناسب با نیازهای روز افزون و بهینه سازی و نگهداری اماکن موجود را نمی‌دهد.

وی خطاب به معاون اول رئیس جمهور خاطرنشان کرد: نگاه سرمایه ای و ثروت خیز به حوزه فرهنگ و هنر و جهت گیری حمایتی و تأمین کریمانه معیشت تولیدکنندگان و خالقان آثار، می‌تواند این بخش را هرچه بالنده تر در مسیر توسعه و تعالی کشور قرار دهد.

وی با اشاره به خسارت‌های وارده به بخش فرهنگ و هنر با شیوع بیماری کرونا گفت: تمامی بخش‌های فرهنگ و هنر با شیوع بیماری کرونا آسیب‌های جدی دیدند و وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی، مکاتباتی با ستاد ملی کرونا داشته اند که امیدواریم با عنایت به شرایط اضطراری، نسبت به حل مشکلات این بخش، اهتمام ویژه ای معمول شود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ادامه داد: به برکت دولت تدبیر و امید و سیاست‌های مترقی دولت، علی رغم شرایط سخت تحریم‌ها و تنگناها و مشکلات جدی و عدیده دولت محترم، توفیقات خوبی در ایجاد فضای مناسب فرهنگی و رشد قابل توجه شاخص‌های فرهنگی و واحدها و صنوف فرهنگی و هنری در سطح کشور ایجاد شده که زمینه ساز ایجاد فضای نشاط و امید در سطح نخبگان و عموم مردم بوده اند.

محمدپور با قدردانی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دلیل رویکردهای نوگرا و تحول گرا به موضوعات فرهنگی و نگاه تمرکز زدا با شعار "ایران فقط تهران نیست"، گفت: تقاضا داریم که این شعار به کل بدنه دولت تسری یابد.

وی ضمن سپاسگزاری از حضور دکتر جهانگیری در جمع مدیران ارشد ستادی و استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: این حضور را برای بیان مسائل و مشکلات حوزه فرهنگ و هنر کشور و رفع بخشی از آنها، مغتنم می‌شماریم و خواستار استمرار آن هستیم