طرح توسعه ارتباطات روستایی با محوریت شهرستان میانه در آذربایجان شرقی تهیه شد

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی از تهیه و ابلاغ طرح توسعه ارتباطات روستایی (تار) با محوریت شهرستان میانه در این استان خبر داد.
قافلان سسی
۲۰ مرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۳۸

به گزارش قافلان سسی به نقل از ایرنا، محمد فرزاد روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت اتصالات با پهنای باند بالاتر و سرعت بیشتر برای اهداف مختلف صنعتی و مسکونی با استفاده فیبرنوری گفت: شهرستان میانه به عنوان یکی از بزرگترین شهرستان‌های آذربایجان شرقی به عنوان کانون اجرای این طرح تعیین شده است .

وی گفت: در این طرح ۱۵۰ کیلومتر فیبر نوری جدید به صورت غیرهوایی (خاکی) اجرا می‌شود و در مجموع ۳۴ سایت همراه اول و ایرانسل و مرکز تلفن به شبکه فیبر نوری روستایی متصل و به تبع آن بیش از ۴۰ روستای شهرستان از ارتباطات امن و پهن باند بالا برخوردار خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه توسعه شبکه پهن‌باند از جمله مزایای استفاده از فیبرنوری است، افزود: فیبر نوری با پهنای باند بالا، ظرفیتی بالا برای ارائه خدمات و کاربردهای جدید در کل استان ایجاد می‌کند.

مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان شرقی تاکید کرد: تغییر فناوری از سیم مسی به فیبر نوری می‌تواند دستاوردهای زیادی داشته باشد که یکی از این دستاوردها این است که دیگر با محدودیت پهنای باند مواجه نخواهیم بود و به دلیل نامحدود بودن سرعت تبادل داده در بستر فیبر نوری می‌توانیم شاهد گسترش بیش از پیش ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان باشیم.فرزاد خاطرنشان کرد: طرح توسعه ارتباطات روستایی (تار) فیبر نوری با هدف توسعه پهن باند در مناطق روستایی و تقویت هسته پهن باند شبکه ارتباطات روستایی ابلاغ شده است.

وی گفت: اکنون حدود ۳۰۰ هزار خانوار با جمعیت حدود یک میلیون نفر در روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان زیر پوشش شبکه‌های ارتباطی قرار دارند.

آذربایجان شرقی ۲۰۲۰ روستای بالای ۲۰ خانوار دارد.