توصیه هایی از کتاب " آرام کردن کودک عصبانی"

کتاب " آرام کردن کودک عصبانی" اثر تریشیا گویر، با ترجمه مهدی حسنی، توسط انتشارات فصل اندیشه منتشر شد. تریشیا گویر نویسنده بیش از 70 عنوان کتاب است. همه کتاب های ...
صدای میانه
۰۱ تیر ۹۹ ساعت ۰۱:۵۹

کتاب " آرام کردن کودک عصبانی" اثر تریشیا گویرحŒ با ترجمه مهدی ح­سنیحŒ توسط انتشارات فصل اندیشه منتشر شد.

تریشیا گویر نویسنده بیش از 70 عنوان کتاب است. همه کتاب‌های داستانی و غیر داستانی او مربوط به خانواده و فرزندپروری است. این نویسنده پرفروش موفق به کسب دو جایزه Carol و یک جایزه Retailer’s Best Award شده است. تریشیا ده فرزند دارد که هفت نفر از آنها  را به فرزندی پذیرفته است و به همه آنها با روش آموزش در خانه (homeschooling) درس داده است. وی در این کتاب تجربیات شخصی خود و همسرش جان در رابطه با آرام کردن کودکان عصبانی را به رشته تح­ریر در آورده است.

این کتاب شامل 2 بخش و 12 فصل است. بخش اولحŒ مشتمل بر 5 فصل به چیستی و درک عصبانیت می‌پردازد و بخش دوم در 7 فصل به راه‌های کمک کردن به کودکان عصبانی می‌پردازد.

نویسنده در پایان هر فصل راهکارهایی عملی ارائه می‌کند که در ادامه خلاصه ای از آن ها  را در 25 بند می‌خوانیم.

1.فهرستی از مواردی که به نظر می‌رسد باعث خشم فرزندتان می‌شوند را تهیه کنید. فهرست را آنالیز کنید. چه چیزی دستگیرتان می‌شودحŸ

2. هرگاه فرزندتان در ح­ال مشاجره با شماست یا سعی در پس زدن شما داردحŒ اندکی مکث کنید و به این فکر کنید که آیا داد و فریاد او برای آن است که از او دور شوید یا به او نزدیک‌تر شده و در آغوشش بکشید. اگر به این نتیجه رسیدید که فرزندتان می‌خواهد در کنارش باشیدحŒ طرح­ی برای واکنش آینده‌ی خود تهیه کنید

3. با فرزند خود صح­بت کنید و از چیزهایی که او را در زندگی مضطرب یا عصبانی می‌کنند فهرستی تهیه کنید. چه موردی از این فهرست شما را شگفت‌زده می‌کندحŸ فرزندتان مایل به انجام چه تغییراتی استحŸ

4. از زمان‌هایی که می‌توانید به جای سخنرانی برای فرزندتان به ح­رف هایش گوش کنید فهرستی تهیه کنید. شاید موقع انجام تکالیف یا زمان انجام کارهای عادی و روزمره مناسب باشند. هنگامی که در نقش شنونده ظاهر می‌شوید به واکنش‌های فرزندتان توجه داشته باشید.

5. از فرزند خود در مورد واکنش‌های پرخاشگرانه‌اش که مرتبط با فرد دیگری است سح¤ال کنید. پرسش هایی مانند این بپرسید: « نظرت در مورد فلانی چیستحŸ وقتی دور و بر تو است اح­ساس راح­تی می‌کنیحŸ آیا رفتار او تو را اذیت می‌کندحŸ چیزی هست که بخواهی به من بگوییحŸ » فرزندتان را بازجویی نکنید و پرسش‌های خودرا با لح­نی مهربانانه و دلسوزانه بپرسید.

6. از دلایل ممکن برای خشم کودک خود فهرستی تهیه کنید. تکرارشونده ترین دلیل را بیابید. در مورد این دلیل خشم با یک متخصص روانشناسی صح­بت کنید و در مورد آن اطلاعات جمع آوری کنید. همچنین می‌توانید با یک پدر یا مادر دیگر که با مشکل مشابهی دست و پنجه نرم می‌کند مشورت کنید.

7.اگر فرزند شما به اندازه‌ی کافی بزرگ شده است در مورد برنامه‌ی روزمره با او صح­بت کنید. آیا در برنامه‌ی روزمره بخشی وجود دارد که باعث خشم او می‌شودحŸ در مورد علت این خشم و راه‌حل‌‎های اح­تمالی با فرزند خود صح­بت کنید.

8. اگر فکر می‌کنید خوردن یک غذا موجب بروز خشم در کودک‌تان می‌شود آن را از برنامه‌ی غذایی او ح­ذف کنید. یک دفترچه‌ی یادداشت در آشپزخانه داشته باشید و مشاهدات خود را یادداشت کنید.

9. در پیشگاه خداوند بنشینید. اح­ساسی که در مورد فرزند عصبانی خود ح­س می‌کنید را بنویسید واز خدای بزرگ طلب مساعدت نمایید.

10.ممکن است امور ساده ای نظیر انجام کارهای روزمره یا انجام تکالیف درسی برای شما و فرزندتان سرخوردگی و عصبانیت بار ‌آورد. به روش هایی فکر کنید که می‌توانید با اعمال آن‌ها این مسئله را ح­ل کنید.

11. آیا با کودکی مواجه هستید که با کارهای نمایشی و خشمگینانه سعی در جلب توجه شما داردحŸ هر چقدر که می‌توانید اینگونه رفتارهای فرزندتان را نادیده بگیرید. اجازه ندهید که نمایش او شما را تح­ت تاثیر قرار دهد. آنچه انجام داده‌اید و آنچه اتفاق افتاده است را بنویسید.

12.هنگامی که فرزند شما عصبانی استحŒ به جای کل کل با او می‌توانید جملات زیر را به او بگویید:

«متوجهم که تو عصبانی هستی. » «متح£سفم که اتفاق بدی برایت رخ داده است. هر وقت که آماده بودی می‌توانیم راجع به آن صح­بت کنیم. » «وقتی اتفاقی مثل این می‌افتدحŒ من هم عصبانی می‌شوم. چطور می‌توانم کمکت کنمحŸ » «هر وقت آماده بودیحŒ می‌توانم به تو بگویم که در هنگام عصبانیت چگونه آن را کنترل می‌کنم. » «عصبانی شدن به خودی خود مشکلی نداردحŒ اما ح­واست باشد که پس از آن چگونه رفتار می‌کنی. باید تصمیم‌های عاقلانه ای بگیری. » «عصبانیت تو را درک می‌کنم. آیا می‌خواهی سعی کنی که منظور مرا درک کنیحŸ »

13.هنگامی که فرزندتان غمگینحŒ ناامید یا عصبانی استحŒ سعی کنید با او  همدردی کنید. اجازه دهید فرزندتان بداند که سعی در  درکش دارید  و به او توجه می‌کنید.

14. با هر یک از فرزندان (کوچک) خود یک زمان بازی دونفره برنامه‌ریزی کنید و این سه چیز را انجام دهید. اولحŒ توجه کنید چه کاری انجام می‌دهد و آن را بیان کنید. دومحŒ آنچه را که می‌گوید تکرار کنید. سومحŒ او را تشویق کنید. در صورت امکانحŒ این کار را برای چند هفته انجام دهید و توجه کنید که چه تغییراتی در رفتار فرزند شما به وجود می‌آید.

15. از شیوه‌هایی که مخزن عشق هر یک از فرزندان شما را پر می‌کنند فهرستی تهیه کنید این شیوه‌ها می‌توانند شامل ستایش کلامیحŒ هدیه دادنحŒ تماس فیزیکی (بغل کردن)حŒ کمک به انجام تکالیف یا ... باشند. هر روز یک چیز انتخاب کنید و آن را برای فرزند خود انجام دهید. ح­تی اگر یک کار کوچک باشد.

16. با بچه‌های خود بنشینید و در مورد برنامه‌ی روزانه صح­بت کنید. موانع ارتباط خانوادگی و خلاقانه را از میان بردارید.

17. در رابطه با افکار فرزندتان این سه مورد را به او آموزش دهید: «درک آنحŒ بررسی آنحŒ تغییر آن ». کودک شما باید بر روی چه چیزی بیشترین کار را انجام دهدحŸ اولین قدم که می‌توانید به او کمک کنیدحŒ چیستحŸ

18. به کودک خود کمک کنید تا دفتر ثبت وقایع خشم ایجاد کند. برای یک هفته وقایع را در آن ثبت کنید. چه الگوهایی را می‌بینیدحŸ چه تغییرات ساده‌ای را می‌توانید انجام دهیدحŸ

19.به فرزندتان کمک کنید تا یک دفتر افکار یا کارت‌های تفکر درست کند و او را تشویق کنید که افکار منفی خود را بنویسد و سپس به ازای هر کدام یک فکر مثبت بنویسید.

20. با فرزندتان کار کنید تا در هنگام عصبانیت از تخیل خود برای کمک به خوداستفاده کنند. اگر فرزندتان کم سن و سال استحŒ به او کمک کنید یک مکان خیالی ایجاد کند و در مواقع عصبانیت به آنجا فکر کند. اگر این کودک بزرگتر استحŒ به او کمک کنید تا از تخیل خود برای عبور از وضعیتی که او را خشمگین می‌کندحŒ استفاده کند.

21.فهرستی از شیوه‌هایی که می‌خواهید فرزند خردسال خود را در مورد اح­ساساتحŒ اعمال و واکنش‌‎هایش آموزش دهیدحŒ تهیه کنید. همچنین فهرستی از مواردی که فکر می‌کنید ارزش رسیدگی ندارند را تهیه کنید. چیزی را انتخاب کنید و ابتدا بر روی آن تمرکز کنید.

22. از شرایطی که کودک شما با خشم دست و پنجه نرم می‌کند لیستی ایجاد کنید. برای هر وضعیتحŒ یک یا دو چیز را بنویسید که می‌تواند به شما کمک کند تا فرزندتان را برای آن وضعیت آماده کنید.

23. از چیزهایی که می‌توانید انجام دهید تا خانه‌ای‌ پر از عشق و مح­بت داشت باشید فهرستی تهیه کنید. چه کاری می‌توانید انجام دهید  تا روز‌تان پر از صلح­ و آرامش باشد تا بتوانید به بچه‌های کوچک خود کمک کنیدحŸ

24. برای اجتناب از مشاجره و کشمکشحŒ فهرست کوتاهی از موارد غیرقابل‌مذاکره برای فرزند خود تهیه کنید. اجازه دهید فرزندتان بایدها و نبایدها را بشناسد. آنها را در جایی نصب کنید که به طور مرتب دیده شوند. همچنینحŒ از مواردی که لازم نیست در مورد آنها نگران باشید و اجازه خواهید داد مسیر طبیعی خود را طی کنند فهرستی برای خود تهیه کنید.

25. با فرزند خود درباره‌ی تغییرات ناگزیر زندگی مانند رفتن به مدرسه یا کلاس بالاترحŒ تغییرات معلمان و انتظارات جدیدحŒ صح­بت کنید. پیشنهاد می‌کنم برنامه‌ی هفتگی فرزند خود را مرور کنید و در مورد مسئولیت‌هاحŒ نح­وه سازمان‌دهی و مدیریت زمان صح­بت کنید.

آخرین خبرها

فرماندار ویژه میانه در دیدار با شهرداران شهرستان میانه :

صرف بهینه منابع و اعتبارات، لازمه استمرار خدمات شهرداری ها و دهیاری ها

معاونت استانداری و فرمانداری ویژه میانه
۱۵ تیر ۹۹

در نامه‌ وزیر میراث‌فرهنگی به استاندار ابلاغ شد ؛

مراتب ثبت ملی ۳ اثر شهرستان میانه

صدای میانه
۱۵ تیر ۹۹

به رغم ادعای امام جمعه میانه ؛

مبتلایان به بیماری کرونا در میانه ۴ رقمی شد

صدای میانه
۱۵ تیر ۹۹