حضور اسپانسر‌ها نباشد، بهترین برنامه‌ها هم چاره‌ساز نیست

هاشم‌زاده: با دلگرمی از حمایت همه‌جانبه فدراسیون آمدم

سرمربی تیم‌ملی کشتی نوجوانان کشورمان به خبرورزشی گفت: قطعا در قهرمانی کشور همه را زیرنظر می‌گیریم و با گلچین نفرات مستعد و توانمند استارت می‌زنیم.
قافلان سسی
۲۶ اردیبهشت ۹۹ ساعت ۲۳:۳۸

به گزارش قافلان سسی به نقل از خبرورزشی/ مهدی شیروانی؛ ملی‌پوش سنگین‌وزن کشورمان در المپیک ۲۰۰۸ پکن سرمربی تیم‌ملی کشتی‌فرنگی نوجوانان شد.

نایب‌قهرمان بازیهای‌آسیایی ۲۰۰۶ دوحه قطر و ۲ طلای قهرمانی‌آسیا در ۲۰۰۸ جی‌جو کره‌جنوبی و ۲۰۰۹ پاتایا تایلند و مربی تیم‌ملی کشتی فرنگی بزرگسالان در مسابقات‌جهانی ۲۰۱۴ تاشکند ازبکستان که تیمشان با سرمربیگری احد پازاج، با طلای سوریان، نقره نوروزی، برنز قاسم رضایی و افشین بیابانگرد و کسب ۴۲ امتیاز روی سکوی قهرمانی ایستاد.

حالا ۶ سال بعداز آن قهرمانی‌جهان، مسعود هاشم‌زاده با کوله‌باری از تجربه و انگیزه، سکان هدایت و سرمربیگری تیم‌ملی نوجوانان را برعهده گرفته تا نسل جدید و آینده‌سازان کشتی‌فرنگی را برای مصاف با مدعیان جهان و المپیک مهیا کند.

مربی جوان میانه‌ای در پاسخ به سوالات خبرورزشی گفت:

* دو، سه سالی هست درباشگاه شهید نریمان همتی شهر میانه در رده‌سنی‌پایه با نونهالان، خردسالان و نوجوانان کار می‌کنم. در شهر‌های کوچک وبعضا دورافتاده از مرکز نمی‌توان برای موفقیت تیمی آن‌هم در رده‌های پایه برنامه‌ریزی کرد. فقط باید به پرورش تک ستاره‌ها و پشتوانه‌های مستعد امیدوار و دلخوش بود. خوشبختانه طی این مدت توانستیم در نونهالان ۲ قهرمان‌کشور، یک نایب‌قهرمان نوجوانان و چند کشتی‌گیر مستعد و آینده‌دار هم در اردو‌های تیم‌ملی معرفی کنیم. این نتایج بازدهی تلاش و کار با ۵۰ – ۴۰ کشتی‌گیر است.

* کشتی به‌عنوان یک ورزش سخت، از نظر کسب درآمد نسبت به سایر ورزشها، اصلاً قابل مقایسه نیست و شاید همین موضوع تاثیر منفی بسیار زیادی در عدم‌استقبال خانواده‌ها برای حضور فرزندان‌شان در ورزش‌ملی ایران دارد. امیدوارم علیرضا دبیر و حمید سوریان با تدابیری که می‌اندیشند، بتوانند زمینه علاقمندی بیشتر خانواده برای حضور در کشتی را فراهم کنند. هرچند اگر حمایت همه‌جانبه مسئولان وزارت‌ورزش، کمیته‌ملی‌المپیک، اسپانسر‌ها و حامیان‌مالی دولتی و بخش‌خصوصی نباشد، فدراسیون‌کشتی با بهترین برنامه‌ها، به‌رغم همه زحمات، به‌تن‌هایی تلاشهایش موفق و چاره‌ساز نمی‌شود.

* میانه دو باشگاه کشتی دارد که ما و آقای راسخی هم در باشگاه امام خمینی (ره) زحمت می‌کشند. مربیان همکارم می‌توانند در نبود من‌هم کار‌ها را انجام بدهند. سعید سالکی قهرمان‌نوجوانان‌جهان، همراه بقیه مربیان به‌خوبی می‌توانند غیبت مرا جبران کنند. خودم هم در زمان استراحت تیم‌ملی کنارشان هستم.

* آقای رنگرز پیشنهاد سرمربیگری بنده را مطرح کردند و چند جلسه هم مذاکره کردیم. خوشبختانه همدلی، هماهنگی و تلاش دلسوزانه آقایان دبیر، سوریان و رنگرز مرا ترغیب و علاقمند کرد تا با دلگرمی به حمایت مسئولان فدراسیون برای خدمت به نوجوانان وارد گود شوم.

* با آقایان سوریان و رنگرز چندین جلسه برگزار کرده‌ایم و حتی برنامه هایم به آقای رنگرز داده و آماده بودیم استارت بزنیم ولی این کرونا همه‌چیز را برهم زد. فعلا منتظریم تا اتحادیه‌جهانی‌کشتی برنامه‌هایش را اعلام کند و ببینیم ستادملی مقابله با کرونای کشورمان چه‌زمانی اجازه شروع فعالیتهایمان را می‌دهد.

* قبلا با آقای رنگرز جلسه و مذاکره داشتیم ولی از وقتی ایشان به وزارت ورزش رفتند، دیگر مدیر تیمهای‌ملی کشتی‌فرنگی نداریم، با آقای سوریان هماهنگ می‌کنیم. هنوز موفق نشدم با آقای دبیر جلسه‌ای داشته باشم ولی آقای سوریان قول دادند، فدراسیون حمایت همه جانبه از برنامه‌های ما دارد. من‌هم با دلگرمی به‌حمایت همه‌جانبه فدراسیون‌کشتی از تیم‌ملی نوجوانان، انجام وظیفه می‌کنم.

* آقای ایوب بهتاج میرکل محترم ورزش و جوانان استان هم به‌ما دلگرمی مضاعف دادند و ضمن اعلام حمایت همه جانبه، گفتند حاضرند میزبانی هر مرحله‌ای از اردو‌های تیم‌ملی نوجوانان را تقبل کنند که از ایشان خیلی تشکر می‌کنم.

* از نوجوانان شناخت نسبی دارم. باتوجه به این که رده‌های سنی پایه، دائماً در حال تغییر وزن یا جابه‌جایی از نظر شرایط سنی هستند، می‌خواستیم بعداز قهرمانی‌کشور و آشنایی با موجودیت حال‌حاضر نوجوانان، برنامه‌هایمان را شروع کنیم که متاسفانه کرونا شرایط فعلی را به ما تحمیل کرد. قطعا در قهرمانی کشور همه را زیرنظر می‌گیریم و با گلچین نفرات مستعد و توانمند استارت می‌زنیم.