معرفی سد و آبشار آیدوغموش میانه ؛

نحوه تشکیل ،مسیر دسترسی و جاذبه های گردشگری اطراف آن +تصاویر

آبشارها یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت هستند. فرصت قدم‌زدن در کنار چشم‌اندازی با ابهت، لمس قطرات مرواریدی آب، حس کردن نسیم خنکی که در اطراف آن می‌وزد و صدای برخورد ...
صدای میانه
۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت ۰۸:۳۶

آبشارها یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعت هستند. فرصت قدم‌زدن در کنار چشم‌اندازی با ابهت، لمس قطرات مرواریدی آب، حس کردن نسیم خنکی که در اطراف آن می‌وزد و صدای برخورد سهمگین آب از ارتفاعی بلند برسنگ‌های سخت، همه و همه تجربه‌ای شگرف و بی‌نظیر برای شما رقم خواهند زد.

شهر میانه که با عنوان دروازه آذربایجان شرقی شناخته می‌شود، یکی از بهترین مقاصد گردشگری در این استان به شمار می‌آید. این شهر در جنوب رشته کوه بزغوش و با قدمتی از ده‌ها سال پیش از میلاد مسیح، میزبان جاذبه‌های تاریخی متعدد و همچنین دیدنی‌های طبیعی فراوان مانند آبشارهای حیرت‌انگیز، دریاچه‌ها و پارک‌های جنگلی است. با کجارو همراه شوید و به دیدن یکی از زیباترین آبشارها و جاهای دیدنی میانه در آذربایجان شرقی به نام آبشار سد آیدوغموش بیایید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

آبشار سد آیدوغموش کجاست؟ آبشار سد آیدوغموش چگونه به وجود آمده است؟ بهترین زمان سفر به آبشار سد آیدوغموش مسیر دسترسی به آبشار سد آیدوغموش جاذبه‌های گردشگری اطراف

آبشار سد آیدوغموش کجاست؟

موقعیت مکانی آبشار سد آیدوغموش

میانه در جنوب شرق استان آذربایجان شرقی و در محل تلاقی سه استان زنجان، اردبیل و آذربایجان شرقی قرار دارد. این شهر در ۱۶۸ کیلومتری تبریز و در ۴۶۳ کیلومتری شهر تهران واقع شده است. آبشار مصنوعی سد آیدوغموش نیز در فاصله تقریبی ۲۵ کیلومتری از جنوب غربی شهرستان میانه قرار دارد.

آبشار سد آیدوغموش چگونه به وجود آمده است؟

سد آیدوغموش با هدف بهره‌گیری از آب‌های سطحی رودخانه آیدوغموش و توسعه و بهبود آبیاری اراضی منطقه ساخته شد. این رودخانه، یکی از شاخه‌های اصلی رودخانه قزل اوزن به شمار می‌آید. رودخانه قزل اوزن در انتها به سفیدرود می‌پیوندد که به دریای خزر سرازیر می‌شود.

منابع آبی شهرستان میانه در مجموع از پنج رودخانه به نام‌های شهر چایی، آیدوغموش، قرنقوچای، قزل اوزن و گرمرود تامین می‌شود. همه این رودخانه‌ها در نهایت از طریق قزل اوزن به دریای خزر سرازیر می‌شوند.

آب‌های جمع‌آوری شده پشت این سد از طریق کانال‌هایی، جهت آبیاری به زمین‌های اطراف منتقل می‌شوند. در این میان، جاری شدن آب سد از یکی از این کانال‌ها در یکی از دره‌های فرعی اطراف سد، منجر به خلق یک آبشار مصنوعی با منظره‌ای بی‌بدیل شده است. آبشار سد آیدوغموش در سال‌های اخیر، یکی از مکان‌های مورد علاقه خانواده‌های میانه‌ای برای گردش و تفریح به شمار می‌آید.

توجه داشته باشید که آبشار سد آیدوغموش، یک آبشار فصلی است و ممکن است گاهی به علت بسته‌بودن کانال سد، قابل مشاهده نباشد. آب کانال سد آیدوغموش از ارتفاع حدود ۳۰ تا ۴۰ متری از بالای صخره به پایین سرازیر می‌شود و این آبشار بی‌نهایت زیبا و با ابهت را خلق می‌کند. در روزهای آفتابی، برخورد قطرات ریز آب با سنگ‌های صخره، منجر به تشکیل رنگین‌کمان می‌شود که تماشای آن، تجربه‌ای روح‌نواز و فرح‌بخش برای شما فراهم می‌کند.

بهترین زمان سفر به آبشار سد آیدوغموش

آب‌و‌هوای میانه با ارتفاع ۱۱۰۰ متر از سطح آزاد دریا، سرد و خشک است. به همین علت بهترین زمان بازدید از آبشار سد آیدوغموش، فصل بهار و تابستان است. در نظر داشته باشید که آب آبشار، بسیار سرد است و به هیچ‌وجه نمی‌توان در آن شنا کرد.

مسیر دسترسی به آبشار سد آیدوغموش

برای رسیدن به آبشار سد آیدوغموش، مسیر خود را از جاده کنار ایستگاه راه‌آهن میانه و مجتمع فولاد آغاز کنید. پس از گذشت تقریبا ۲۲ کیلومتر در سمت راست جاده و در راستای کانال آب، به یک جاده خاکی خواهید رسید.

قبل از رسیدن به این جاده خاکی، با تابلویی به اسم سد آیدوغموش بر سر یک جاده خاکی دیگر روبه‌رو خواهید شد که مسیر رسیدن به آبشار نیست. از این تابلو به عنوان نشانه استفاده کنید و پس از عبور از آن به جاده خاکی مورد نظر برسید. پس از چند دقیقه رانندگی در جاده خاکی، به یک دو راهی می‌رسید که که مسیر سمت راست به آبشار سد آیدوغموش، منتهی می‌شود.

جاذبه‌های گردشگری اطراف

شهر میانه با قدمتی از دوران باستان، دارای مکان‌های دیدنی تاریخی بسیاری است که در میان آنها می‌توان به پل دختر، مسجد سنگی ترک، قلعه دختر،  شهر سوخته کاغذ کنان، کاروانسرای جمال آباد، قلعه نجف‌قلی‌خان، پل پردلیس میانه و پل شهر چای اشاره کرد. بازدید از این اماکن تاریخی شما را به سفری در گذشته و شکوه این شهر در دوران قبل از حکومت مادها خواهد برد.

میانه با طبیعتی زیبا و سرسبز و جاذبه‌های طبیعی چون آبشار بلوکان، دشت میانه، تالاب ماهی آباد، منطقه حفاظت‌شده بزغوش، کوه‌های آلا داغ لار و پارک جنگلی میانه، مقصدی بینظیر برای طبیعت‌گردانی است که عاشق چشم‌اندازهای سرسبز در آب‌و‌هوایی مطلوب هستند.

نویسنده: نگین توکلی