تزریق اعتبار به راه آهن میانه ـ تبریز

   داود بهبودی:پیگیری‌های مداوم طرح از سوی مسئولان استان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، ایستگاه خاوران در موعد مقرر به اتمام خواهد رسید. وی افزود: عرشه‌گذاری پل باسمنج هم به ...
صدای میانه
۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت ۱۵:۱۷

داود بهبودی:پیگیری‌های مداوم طرح از سوی مسئولان استان و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی، ایستگاه خاوران در موعد مقرر به اتمام خواهد رسید.

وی افزود: عرشه‌گذاری پل باسمنج هم به میزان ۷۰ درصد پیشرفت دارد و تا یک ماه آینده می‌تواند به اتمام برسد و مباحث مربوط به ریل‌گذاری هم با جدیت پیگیری می‌شود.

بهبودی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت راه آهن میانه ـ تبریز تلاش می‌شود این طرح به عنوان طرح اولویت‌دار تا پایان دولت به اتمام برسد.

طرح راه آهن میانه ـ تبریز حدود ۲۰۳ کیلومتر است که ۱۳۲ کیلومتر آن شامل مسیر میانه - بستان آباد و ۷۰ کیلومتر باقیمانده در مسیر بستان آباد تا تبریز است. با توجه به اینکه حداکثر سرعت آن برای واگن‌های باری ۱۲۰ کیلومتر و برای واگن‌های مسافربری ۱۶۰ کیلومتر در ساعت تعیین شده است در صورت تکمیل، فاصله بین تهران و تبریز را از نظر مسافت ۱۱۴ کیلومتر و از لحاظ زمانی ۵:۳۰ ساعت کاهش می‌دهد.

با بهره برداری از پروژه راه آهن میانه ـ بستان‌آباد ـ تبریز، ترانزیت ریلی ایران برای نخستین بار به اروپا متصل می‌شود و اتصال آن به راه‌آهن نخجوان ـ ایروان ـ تفلیس از طریق جلفا و دیگر مرز‌های آبی و خاکی به افزایش مبادلات بین‌المللی و صادرات کالا به جمهوری‌های آذربایجان، ارمنستان و ترکیه می‌انجامد.